Liigu sisu juurde

 

 

Seda artiklit oleme plaaninud kirjutada väga kaua. Kui keegi on lugenud meie ettevõtte sünnilugu, siis teate, et meie pojal diagnoositi atoopiline dermatiit, mis võib tekkida toidust, pesupulbrist vms nahahooldustoodete kasutamisest. Enne diagnoosi usaldasin beebile nahahooldustoodete soetamisel foorumi postitusi ja tuntud brände ning nende tooteid, süvenemata põhjalikult kreemide koostisainetesse. Ei saa ju olla, et väikelapsele mõeldud nahahooldustooted, mis on kirjaga – ei tekita allergiat, dermatoloogiliselt testitud, ei sisalda lõhna- ja värvaineid, on täis naftasaadusi ja muud keemiat, mis tegelikult võib tekitada allergiat. Saab küll ja kuidas veel! Loodan, et peale artikli lugemist vaatad ka sina vähemalt nende toodete koostisained üle, mida kasutad beebidel ja väikelastel. Kui on rohkem aega, vaata üle ka enda tooted.

Alumiinimum (aluminium) – kasutatakse päikesekreemides, jumestuskreemides, huulepulkades, silmavärvides jm. Alumiinimum on toksiline ja keemiline koostisosa, mis mõjub halvasti närvisüsteemile.
Päikesekreeme soovitatakse peale kanda iga paari tunni tagant ning nii satub nahale ühe rannapäeva jooksul kuni üks gramm alumiiniumit. Alumiinium koguneb nahka ja kantakse mööda organismi laiali. Kuigi päikesekaitsekreemide kasutamise ja naha vähkkasvajate vaheline seos on lahtine, võib kreemide koostises olev alumiinium naha haigestumist suurendada. Igatahes oleks parem, kui alumiiniumiühendid ei kuuluks päikesekreemide koostisse. Juba on levimas päikesekreemide seas mineraalsete ehk füüsiliste filtritega päikesekreeme, mis ei sisalda alumiiniumi. Kreemide koostises pakub kaitset päikese eest titaanium dioksiid ja tsink dioksiid, mis peegeldavad kahjulikud kiired juba nahapinnalt tagasi!

Sulfaadid (SLS, SLES) – väga, väga levinud koostisained kõikvõimalikes pesuvahendites – šampoonid, dušigeelid, vannivahud, hambapastad, pesupesemisvahendid. Ainet lisatakse seetõttu, kuna see tekitab tootes vahtu ja inimestel on arusaam – mida rohkem vahtu, seda paremini see peseb. Tegelikult see nii ei ole. (SLS) Sodium Lauryl Sulfate ehk maakeeli naatriumlaurüülsulfaat on väga kahjulik lisaaine, mida kasutati algselt autotööstuses masinate ja põrandate pesuks. SLS eemaldab nahalt tõhusalt mustuse ja rasva aga koos sellega ka naha enda loomuliku kaitsekihi ja siit saavad alguse erinevad nahaprobleemid, kuna nahk ei suuda ise ennast taastada. SLS suudab tungida sügavale nahka ja see jääb sinna kauaks. Kui SLS on tootes juba 0,5% on see nahale kahjulik. Šampoonides on SLS enamasti 40%. (SLES) Sodium Laureth Sulphate ehk naatriumlaureetsulfaat on veidi vähem toksiline aga mõju on sama, mis SLSil.
SLSi leidub väga palju ka erinevates öko ja vegan jm märgistusega pesupesemisvahendites, kuna seda saab toota ka taimsetest koostisainetest. 

Petroolium ja mineraalsed õlid (petrolium and mineral oil) – naftast toodetud koostisained nagu Mineral Oil, Petroleum,Petrolatum, (Liquid) Paraffinium, Butane, Isobutane, Propane. Koostisaineid leidub enamustes kosmeetikatoodetes sh beebide ja laste vannivahtudes, vanniõlides, kehakreemides. Need koostisained ei sisalda ühtegi vitamiini ega muud nahale kasulikku. Ainuke efekt on, mis avaldub veidi aega peale nahale kandmist, et ta teeb naha pehmeks. Tegelikult moodustab see nahale kile ja nahk ei saa normaalselt hingata ja poorid ummistuvad. Tagajärjeks võivad olla mitmed ekseemid ja nahahädad.

Silikoon (Dimethicone) – aine, mida kasutatakse paljudes juuksehooldusvahendites sh lastele mõeldud juuksepusade eemaldusspreides, šampoonides ja lisaks päikesekreemides. Tegemist on sama ainega, mida kasutatakse niiskuse tõkestamiseks wc-s, köögis näiteks kahhelplaatide vahel, et see juhiks vett eemale. Koostisainena nahahooldustoodetes silendab see nahka ehk tasandab kõik ebatasasused. See moodustab nahale just sellise kihi, mis eraldab naha välismaailmast ja keha ei saa keskkonnast niiskust, hapniku ega muid vajalikke aineid.

Parabeenid (Etylen, Metylene, Propylene, Putylene) – neid koostiosasid kasutatakse peamiselt kosmeetikatoote pikaajalise säilivuse tagamiseks. Nende kehasse jõudmisel peab keha neid hormoonideks ja neid on leitud erinevates vähkkasvajates – munasarjavähis, rinnavähis, eesnäärmevähis, jne. Veenduge, et vähemalt kõik beebidele ja lastele pealekantavad tooted oleksid nende komponentide vabad!

Propüleenglükool (Propylene Glycol) – seda ainet kasutatakse nii toidu kui ka kosmeetikatööstuses. Sama ainet kasutatakse autodes jahutusvedelikuna. Imendub väga kergelt nahka ja avab kõik poorid, mille tulemusena satub organismi ka muid jääkaineid.

Formaldehüüdid (formaldehyde) – antud koostisainet ei ole lubatud kasutada enam ehitusel, kuid seda kasutatakse šampoonides jms pesuainetes. Ainet leidub ka beebidele mõeldud nahahooldustoodetes.

Quaternium(+ number) või Polyquatern1 (+ number) – leidub samuti juuksehooldustoodetes ja näiteks laste šampoonides ja spreides, mis lubavad juustelt elektri eemaldada. See on sünteetiliselt ehk keemiliselt toodetud aine, mida looduses ei esine. Sellest tulenevalt inimese organism ja loodus ei suuda seda ainet kasutada, ümbertöödelda ega hävitada.

EDTA – EDTA teeb toote hästi naha peale määritavaks. EDTA on oma olemuselt nii mürgine ja võib põhjustada ulatuslike hädasid nagu aneemia, diabeet, mürgistus, tugevad peavalud jne.. See on aine, mis sattudes väikse tilgana maapinnale tapab kõik bakterid. Kas siis inimesele ei ole see ohtlik. Aine ei lagune kehas ega looduses. Mitmed arstid on liigitanud seda teratoogeenseks ehk väärarenguid tekitavaks aineks, kuid kosmeetikatoodetes on seda lubatud kasutada.

 

Millele veel tähelepanu pöörata nahahooldustooteid soetades?

Toote võiks ju teha usaldusväärseks märgistus – dermatoloogiliselt testitud, looduslik, hüpoallergeene, 0% parfüümi, vegan, 0% säilitus- ja värvaineid jne – kuid kahjuks võib ka nendes toodetes olla eelpool nimetatud kahjulikke koostisosi. Nt kui toode ei sisalda säilitus ja värvaineid, võib ta sisaldada mineraalõlisid, SLS jne. Soovitan alati läbi lugeda pakendil olevad koostisosad ja ennast nende koostisosadega kurssi viia.
Koostisainete loetelu on pakendil alati sellises järjekorras, millises koguses on neid tootes. Mida suurem kogus on seda ainet tootes, seda eespool ta ainete loetelus on. Näiteks:

Koostisosad: aqua, sodium laureth sulfate, PEG-7glyceryl cocoate, polysorbate 20, coco-glucoside, glycine, glycol palmitate, lauryl betaine, propylene glycol, zinc gluconate, ceteareth-60 myristyl glycol, disodium EDTA, fragrance (parfum),guar hydroxypropyl trimonium chloride, methylisothiazolinone, panthenol, piroctone olamine,sodium hydroxide.

Kõik tumedas kaldkirjas olevad koostisained on kahjulikud. Suur osa meie poodides müüdavatest toodest sisaldab mineraalõlisid, mis annab sama efekti kui ennast kile sisse mässida – mõtle, kui teed seda veel oma beebile. Ja tema nahk on kordades õrnem ja õhem ning vastuvõtlikum igasugu ainetele.

Oluline on teada, et tänapäeva naine/last ootav/rinnaga toitev ema kasutab keskelt läbi 250 erinevat keemilist ühendit päevas. Kui te vaatate neid koostisosasid ja teate, et need on kahjulikud koostisained Teile ja Teie lapsele, siis kas te kasutaksite neid edasi ja soovitate neid oma tuttavatele?

 

Kahjulikke aineid meie toodetes on veelgi. Soovitame lugeda veel alljärgnevaid artikleid, mida olen osaliselt kasutanud ka käesoleva artikli tegemiseks:

https://www.livestrong.com/article/75153-list-toxic-ingredients-found-skin/
http://epl.delfi.ee/news/melu/paikesekreem-voib-nahka-ka-kahjustada?id=51097445
https://www.juusteakadeemia.ee/et/okojuuksur/7642-tervist-kahjustavad-koostisosad-kosmeetikas-ja-juuksehooldusvahendites
https://www.rekze.com/dermatologically-tested-label-important/

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga